Кабмін пропонує підвищити податок для інвесторів у житлову нерухомість. Що потрібно знати

Кабмін пропонує підвищити податок для інвесторів у житлову нерухомість. Що потрібно знати

 

Зміни можуть торкнутися тих, хто планує купити житло в новобудовах і продати мінімум три квартири на рік.

Забудовники і уряд сперечаються про підвищення податку від продажу житла. Кабмін подав у Верховну Раду законопроект №5600. Він передбачає підвищення податку на дохід фізичних осіб при продажу житла з існуючих 5% до 18% для системних інвесторів (якщо вони продають три і більше квартир на рік). Документ викликав бурхливу реакцію забудовників. Вони заявили, що його прийняття паралізує будівельний ринок. Незважаючи на ажіотаж, аналітики ринку нерухомості допускають: збільшення ставки податку ні до чого не приведе, тому що системні інвестори знайдуть лазівку обійти закон в разі його прийняття.

Чи потрібно підвищення? За і проти

Головна мета уряду - збільшити надходження в казну за рахунок усунення прогалин в законодавстві. Так, Мінфін пропонує підвищити податок на дохід фізосіб при продажу житла з 5% до 18%. Але нова ставка буде застосовуватися тільки при продажу фізособою третьої і кожної наступної квартири протягом одного року.

Нововведення не торкнеться пересічних українців, які купують квартиру в новобудові, пояснює директор консалтингової компанії City Development Solutions Роман Герасимчук. А торкнеться, в першу чергу, професійних учасників ринку - інвесторів, які купують квартири на ранній стадії будівництва і продають на високій або після введення будинку в експлуатацію. Скільки таких покупців? У компанії Інтергал-Буд LIGA.net повідомили, що в їх об'єктах комфорт-класу близько 30-40% квартир купують системні інвестори.

Забудовники побоюються: частка інвестиційних угод може скоротитися, що сильно вдарить по будівельним компаніям. Гендиректор Stolitsa Group Едуард Соколовський пояснює: житло будується три роки, в основному за рахунок коштів інвесторів, які інвестують у квартири на початковому етапі. "Якщо ввести 18% податок на другу і наступні продажі житла в ЖК, будівництво зупиниться, тому що капітал самих забудовників обмежений", - говорить топ-менеджер.

Будуть лазівки?

Зміни до оподаткування продажу нерухомості - частина більш масштабного законопроекту, який стосується багатьох сфер, серед яких підвищення акцизного податку на електроенергію, екологічного податку та акцизного податку на алкоголь, підвищення ренти за користування надрами. Незважаючи на можливе зростання податкової ставки, "серійні покупці" дадуть собі раду, вважає Герасимчук з City Development Solutions. "Інвестори використовують напрацьовані способи оптимізації податків в рамках чинного законодавства", - вважає він. Наприклад, каже Герасимчук, досить буде довести, що при продажі не було отримано прибуток, тобто, що квартира була продана не дорожче, ніж куплена, з урахуванням витрат на ремонт. "Паніка серед населення ще якийсь час буде. Але за фактом, роботи додалося лише у юристів і бухгалтерій будівельних компаній, а витрати на них в собівартості будівництва незначні", - вважає аналітик.

Джерело: https://biz.liga.net/