Реєстрація права власності на новобудову: інструкція від Мін'юсту

Реєстрація права власності на новобудову: інструкція від Мін'юсту

 

Міністерство юстиції України опублікувало перелік документів, що необхідні для оформлення права власності на новозбудоване житло та анонсувало переведення адміністративних послуг в онлайн-формат.

 

 

Коли всі необхідні дозвільні документи вже оформленні, а будівництво житла завершене, господарю нерухомості необхідно подбати про офіціалізацію свого статусу власника. Для цього потрібно спланувати похід до найближчого реєстратора чи нотаріуса, взявши із собою паспорт або ідентифікаційний код, а також документ, що підтверджує сплату/звільнення від сплати (у випадку його наявності) адміністративного збору за державну реєстрацію прав», — йдеться у повідомленні міністерства. 

Які документи потрібні

- технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;

- письмова заява або договір співвласників про розподіл часток, якщо майно набувається у спільну часткову власність.

- договір про спільну діяльність або простого товариства, коли будівництво — результат колективної праці; 

- документ, що засвідчує прийняття в експлуатацію. Зверніть увагу, що цей документ не вимагається у разі його реєстрації в Єдиному реєстрі дозвільних документів (до 6 липня 2020 року), або Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва. Остання наразі знаходиться на етапі впровадження;

- документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.

Документ про присвоєння адреси не вимагається у таких випадках: 

- у разі, коли адреса отримана під час реалізації експериментального проєкту з присвоєння адрес об’єктам будівництва та нерухомого майна. Відповідна позначка має бути зазначена в документі про прийняття в експлуатацію. Нагадаємо, що експериментальний порядок діяв з 1 липня 2019 року до 31 грудня 2020 року, він передбачав скорочення терміну отримання адреси до 5-ти робочих днів;

- якщо реєстрація проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний чи збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Заявник у поданій заяві обов’язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки. Таким чином реєстратор може отримати дані з Державного земельного кадастру про місцезнаходження об'єкта. 

Відповідно до Статті 331 Цивільного кодексу України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, то право власності виникає з моменту прийняття до експлуатації. У разі, коли право власності підлягає державній реєстрації, воно виникає з моменту такої реєстрації. До завершення будівництва особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі створення майна.

Строки та сплата

Терміни проведення реєстрації та розмір адміністративного збору прописані у Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Оформлення права власності проводиться до п’яти робочих днів із дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав. Адміністративний збір складає 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Це на поточний момент — 227 грн. 

За пришвидшене оформлення доведеться переплатити: 

- протягом 2-х робочих днів — один прожитковий мінімум для працездатних осіб (2 270 грн);

- впродовж одного робочого дня — 2 прожиткових мінімумів (4 540 грн);

- за 2 години — 5 прожиткових мінімумів (11 350) грн.

Послуги онлайн

Мін'юст разом із Міністерством цифрової трансформації України повідомили про запуск нового сервісу — сплату адміністративного збору онлайн. Пілотний проєкт стартує у трьох містах — Одесі, Хмельницькому та Рівному. 

Потрібно буде за допомогою смартфона та сервісу «Дія» відсканувати наданий державним реєстратором QR-код. Після чого буде сформована автоматична квитанція з усіма даними заявника та можливістю оплати онлайн. При цьому реєстратор зможе «підтягнути» справжню електронну квитанцію в реєстр.

Також повідомили про запуск ще однієї послуги — реєстрація права власності онлайн. 

Відтепер все, що потрібно зробити — це подати електронну заяву на порталі «Дія» разом зі скан-копією правовстановлюючих документів. Запит до БТІ та отримання інформації з архіву в електронному вигляді відбувається без участі громадянина.

Тестуватиме на собі «пілот» місто Харків. Згодом послуга стане доступною і для мешканців інших регіонів країни.

 

За матеріалами: https://domik.ua