Підсумки першого півріччя 2021 року на ринку офісної нерухомості Києва

Підсумки першого півріччя 2021 року на ринку офісної нерухомості Києва

  

 

За підсумками першого півріччя 2021 року сукупна орендна площа професійних об’єктів у Києві становить трохи більше ніж 2 млн кв.м. У структурі пропозиції за площею клас А займає 25%, В і С — 75%.

 

 

За даними UTG Offices, близько 52% офісних приміщень введені в експлуатацію до 2010 і на сьогоднішній день морально і технічно застаріли. Тому, незважаючи на перманентні локдауни, ми спостерігаємо інтерес інвесторів і девелоперів до ринку офісної нерухомості – з середини 2020 року активно реанімуються заморожені і відкладені проєкти. Застарілі торгові центри, готельні комплекси, підприємства і фабрики реконструюють в офісну нерухомість.

На різних стадіях будівельної готовності сьогодні перебувають і анонсовані до відкриття в 2021—2022 роках 32 бізнес-центри загальною GLA 668 868 кв.м (без урахування великомасштабних об’єктів).

На червень 2021 року вартість оренди за 1 кв.м/місяць в класі А становила $20−25 без урахування ПДВ, OPEX, КП і коефіцієнтів BOMA, в класі В і В+ – $16−20.

За рахунок виходу нової пропозиції зростає вакантність. Так, в бізнес-центрах класу А вона становить 10%, в бізнес-центрах класу В, В+ – 10−15% з тенденцією до збільшення.

З кінця 2020 року збереглася тенденція до зменшення орендованих площ. Посилилася тенденція до оренди повністю готових офісних приміщень «під ключ», включаючи повністю обладнані робочі місця. Більш дрібні і середні орендарі (особливо ті, хто не готовий вкладати гроші в ремонт, поліпшення, меблювання приміщень) розглядають альтернативні варіанти для зміни офісу.

Джерело: https://news.finance.ua/